logo menu
8:00 - 17:00 pon - pt
Zadzwoń: 22 243 17 17
Zapytaj na czacie Napisz e-mail orllo@orllo.pl

Plaga wyłudzeń odszkodowań na drogach! Jak nie dać się oszukać?

Na polskich drogach szerzy się metoda wyłudzania pieniędzy "na stłuczkę"! Co dziesiąta stłuczka to próba wyłudzenia odszkodowania i szacuje się, że może być ich coraz więcej! Jak się zabezpieczyć?

W dobie pandemii, trudnej sytuacji gospodarczej powodującej podwyżki podatków, prądu, gazu i podstawowych produktów oraz znacznie wyższych mandatów,  wzrasta też liczba oszustw i prób wyłudzeń pieniędzy od kierowców.

Wyłudzenia ubezpieczeniowe to nie nowość, jednak zaobserwowany ich wzrost budzi niepokój zarówno wśród kierowców.

Polacy w 2019 roku podjęli ponad 17,1 tys. udowodnionych prób oszustw ubezpieczeniowych na łączną kwotę 393,8 mln zł – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Liczba takich spraw rośnie z każdym rokiem!

Jaki jest tego efekt?

Firmy ubezpieczeniowe zwiększają stawki i w rezultacie ceny ubezpieczeń rosną.

Jakie metody wyłudzania stosują oszuści na drogach?

"Są dwie grupy tego typu wyłudzeń z tytułu zdarzeń drogowych.

Pierwsza to oszuści, którzy działają w zorganizowanej, kilkuosobowej grupie, fingujący zdarzenia, które faktycznie nie miały miejsca. Sporządzają dokumentację, oświadczenia i na tej podstawie domagają się wypłaty od ubezpieczyciela – mówi sierż. sztab. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Druga grupa to sytuacje, w których ktoś posiadający lekko uszkodzone auto chce je naprawić z ubezpieczenia innego uczestnika ruchu drogowego. W tym celu próbuje doprowadzić do kolizji, ale w taki sposób, żeby ten inny uczestnik ruchu został wskazany jako sprawca, z którego polisy zostaną pokryte szkody."

Częstą metodą stosowaną przez oszustów jest poruszanie się po rondzie zewnętrznym pasem ruchu i chowanie się w tzw. martwym polu innego samochodu. W momencie, kiedy kierowca poruszający się wewnętrznym pasem będzie zjeżdżał z tego ronda, ma dużą szansę doprowadzić do kolizji. W świetle przepisów to on zostanie wskazany jako sprawca, który nie zachował należytej ostrożności podczas zmiany pasa.

Innym działaniem wyłudzacza jest też zatrzymywanie się na skrzyżowaniach równorzędnych, kiedy oszust znajdzie się po prawej stronie. W świetle przepisów ma pierwszeństwo, ale wykazując się rzekomą kulturą, finguje ustępowanie miejsca innemu uczestnikowi ruchu drogowego, np. kiwając głową albo wskazując ręką. Kiedy samochód z lewej strony ruszy, oszust również rusza i dochodzi do zderzenia. Z punktu widzenia przepisów prawa to oszust jest osobą poszkodowaną.

Od niedawna oszuści posługują się nową metodą na wyłudzenie pieniędzy!

Wyłudzacz kupuje tani, stary samochód, którym stara się stworzyć kolizję drogową na własną korzyść. Jeśli już dochodzi do stłuczki, oszust proponuje zestresowanemu kierowcy łapówkę w zamian za to, że nie wezwie Policji. W dobie znacznie wyższych stawek mandatów wielu kierowców nabiera się na tę sztuczkę.

odszkodowanie komunikacyjne

Jak zatem zdemaskować wyłudzacza i posiadać na to dowody?

Najprostszy i najtańszy sposób to kamera samochodowa. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że wszystko, co nagra wideorejestrator samochodowy jest niezbitym dowodem ukazującym realia zaistniałej sytuacji. Takie rozwiązanie pochwali niejedna firma ubezpieczeniowa, ale czy na pewno jest to wystarczający dowód w sprawach sądowych?

TAK, jest on jak najbardziej wystarczający. Jednak nagranie MUSI spełniać kilka warunków:

  1. Nagranie musi być dostarczone na oryginalnym nośniku, na którym zostało zapisane np. karta pamięci.
  2. Nagranie nie może być edytowane lub zmieniane
  3. Nagranie jest wyraźne, czytelne, kolorowe i można na nim zidentyfikować:

- tablice rejestracyjne,
- osoby biorące udział w zdarzeniu,
- pojazdy biorące udział w zdarzeniu.

Więcej dowiesz się w artykule: Nagranie z Kamery Samochodowe. Czy Może być Dowodem w Sądzie? (kliknij)

Nagranie z kamery samochodowej to najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie. Pozwoli ona na identyfikację oszusta, ułatwi pracę policji, jak i firmie ubezpieczeniowej. Jednak korzyści z posiadania wideorejestratora jest znacznie więcej! Technologia pozwala na więcej, a na dodatek w tej samej cenie. Zatem, jakie kamery samochodowe polecamy szczególnie?

Kamera Samochodowa ORLLO RX-700 DUAL

kamera samochodowa 4K orllo.pl

Intuicyjność i skuteczność to jej wielkie zalety.

Jakość nagrań w 4K jest gwarancją uchwycenia każdego szczegółu!

Jasny obiektyw gwarantuje świetną jakość nagrań nawet w nocy.

Zestaw posiada 2 kamery – przednią (4K) oraz tylną (2K), a połączenie wideorejestratora z aplikacją umożliwi podgląd i zapis nagrań w telefonie.

Kamera Samochodowa ORLLO RX-700 Dual - kliknij po więcej informacji

Kamera Samochodowa 4K ORLLO RX-700 DUAL - obejrzyj nagrania z jazdy:

 

Kamera Samochodowa ORLLO LX-60 DUAL

kamera samochodowa lusterko zkamerą cofannia orllo.pl Kamera Samochodowa ORLLO LX-60 DUAL - kliknij po więcej informacji

Kamera lusterko z kamerą cofania, które zarejestruje każdy szczegół w świetnej jakości Full HD z przodu oraz z tyłu. Znakomicie sprawdzi się podczas cofania, a funkcja GPS pozwoli na sprawdzenie lokalizacji samochodu i zapis przebytych tras. Lusterko posiada 11-calowy ekran dotykowy oraz regulowany czujnik wstrząsów G-sensor – automatyczne zabezpieczenie nagrania po wykryciu wstrząsu.

Tryb HDR - gwarantuje więcej szczegółów z odmiennie oświetlonych obszarów rejestrowanego i pozwala np. skutecznie uchwycić  tablice rejestracyjne pojazdów jadących z przeciwległego pasa ruchu w warunkach nocnych.

Rejestrator i pomiar prędkości - zapis prędkości na nagraniu (funkcję można włączyć lub wyłączyć). Ostrzeżenie dźwiękowe o przekroczeniu prędkości (funkcję można włączyć lub wyłączyć).

kamera samochodowa lusterko z kamerą cofania orllo.pl

kamera cofania orllo.pl

Kamera Samochodowa ORLLO 3CAM PRO

kamera samochodowa podczerwień kamera wewnętrzna orllo.pl

Kolejny wideorejestrator na naszej liście posiada aż 3 kamery! Jedna z nich nagrywa to co dzieje się we wnętrzu pojazdu, jest to szczególnie przydatna funkcja dla taksówkarzy, szkół jazdy czy kierowców Ubera. Rejestrator samochodowy z trzema kamerami - jednoczesny podgląd ze wszystkich kamer.

Kamera wewnętrzna z trybem nocnym - diody podczerwone IR.

Szeroki kąt widzenia kamer.

Nagrywanie w rozdzielczości FULL HD (1920x1080p).

Kamera Samochodowa ORLLO 3CAM - kliknij po więcej informacji

kamera samochodowa Full HD IR kamera cofania orllo.pl
kamera samochodowa uber taxi bus orllo.pl

Dedykowana aplikacja mobilna umożliwia podgląd oraz przechowywanie nagrań.

kamera samochodowa wifi orllo.pl
kamera samochodowa wifi orllo.pl

 

Podsumowanie

Najprostszym i najbardziej skutecznym narzędziem do rozwiązywania konfliktów na drodze oraz ochrony przed wyłudzaczami jest zamontowana w pojeździe kamera samochodowa. Dzięki nagraniu możesz kolejny raz zobaczyć, to co się stało i ocenić, czy masz do czynienia z oszustem na drodze. Jeśli tak, to Twoje nagranie może mieć kluczową rolę w sprawach sądowych. Razem z Tobą możemy zmienić sytuację na polskich drogach!

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w doborze kamer skontaktuj się z nami

KONTAKT :

☎️ Telefon: 22 243 17 17 e-mail: orllo@orllo.pl

Czat- Rozpocznij rozmowę - kliknij w czerwone okienko czatu w prawym dolnym rogu (konsultant online pon.-piąt. 8:00-17:00)Dlaczego warto kupować w sklepie orllo.pl

Dodaj komentarz
Witryna Orllo.pl używa plików cookies (ciasteczek). Możesz wyłączyć zapisywanie ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki, jednak wtedy niektóre funkcje witryny mogą nie działać prawidłowo. Więcej >>