Nagranie z Kamery Samochodowej. Czy Może być Dowodem w Sądzie?

nagranie z kamerki samochodowej dowód w sądzie orllo.pl
14 stycznia 2022 2886 wyświetleń
Nagranie z Kamery Samochodowej. Czy Może być Dowodem w Sądzie?

To doskonałe wsparcie naszych starań o bezpieczeństwo na drogach – mówił „Rzeczpospolitej" Robert Opas z Komendy Głównej Policji.*

Piotr Pałka, radca prawny, twierdzi, że nagrania z kamer montowanych w autach mogą być traktowane jako dowód w sprawie, np. kolizji, wypadku, agresywnych zachowań i łamania przepisów np. przekroczenia prędkości.*

Oprócz wykroczeń i wypadków, na drodze spotykamy się z różnymi naciągaczami. Jak się przed nimi bronić? Nie panikować i nie dać się zastraszyć, poszukać świadków zdarzenia, sprawdzić, czy w okolicy jest monitoring. Zdaniem policji jednak najskuteczniejszą metodą jest montaż wideorejestratora, który nagra próbę oszustwa i będzie stanowił dowód niewinności. - W razie potrzeby mamy wtedy dowód. Materiał z takiego nagrania może posłużyć do tego, żeby udowodnić swoją niewinność - jakiś czas temu tłumaczył sierż. sztab. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji w rozmowie z Newserią.**

Kamery Samochodowe

Wykorzystywanie nagrań z kamer montowanych w samochodzie w postępowaniu sądowym jest dopuszczone, choć musi spełnić pewne warunki. Każdorazowo sąd decyduje, że nagranie z wideorejestratora zostaje dopuszczone jako materiał dowodowy.

Jakie warunki musi spełnić nagranie z kamery samochodowej, aby nie zostało odrzucone przez sąd?

  1. Nagranie z kamery samochodowej musi być dostarczone na oryginalnym nośniku, na którym zostało zapisane np. karta pamięci.
  2. Nagranie z kamery samochodowej nie było edytowane lub zmieniane
  3. Nagranie z kamery samochodowej jest wyraźne, czytelne, kolorowe i można na nim zidentyfikować:
    1. tablice rejestracyjne,
    2. osoby biorące udział w zdarzeniu,
    3. pojazdy biorące udział w zdarzeniu.

Kamerki samochodowe 720p odchodzą już do lamusa. Nie warto oszczędzać na jakości obrazu! Kamera samochodowa Full HD to absolutne minimum. Dla wymagających kierowców polecamy kamerę samochodową 4K ORLLO RX-700 DUAL.

Kamera Samochodowa 4K ORLLO RX-700 DUAL - obejrzyj nagrania z jazdy:

Kamery Samochodowe 4K i FullHD

4. Nagranie z kamery samochodowej pozwala na dokładne wskazanie miejsca zdarzenia np. posiada dane z GPS.

Nagranie z kamery samochodowej z GPS jest bardziej wiarygodne

Modele kamer samochodowych posiadające GPS mogą rejestrować prędkość jazdy, a nawet przebieg trasy, co może pomóc w odrzuceniu zarzutów przekroczenia prędkości. Moduł GPS uwiarygadnia nagranie!

Polecany model kamery samochodowej z GPS to ORLLO LX-60 DUAL.

Test Kamery Samochodowej z GPS ORLLO LX-60 DUAL - przeprowadzony przez Benchmark:

Ranking kamer samochodowych

Nasz numer jeden w rankigu kamera samochodowa ORLLO LX-AUTOPLAY zapewnia nie tylko zwiększony komfort jazdy, ale także dodatkowe bezpieczeństwo na drodze. Dzięki nagrywaniu wysokiej jakości wideo i funkcjom takim jak automatyczne nagrywanie, detekcja ruchu i linie pomocniczne oraz nawigacja GPS po sparowaniu z telefonem, możesz mieć pewność, że masz niezawodne źródło informacji w przypadku incydentu drogowego.

Zobacz cały rankig kamer samochodowych

Nowy taryfikator kar dla kierowców

Chociaż nowy taryfikator obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2022, portfele niektórych kierowców zdążyły już boleśnie to odczuć. Jak poinformowała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji w Warszawie, policjanci z warszawskiej grupy „SPEED” ukarali mandatami w kwocie 1500 i 2000 zł kilkanaście osób w pierwszym tygodniu obowiązywania przepisów.

 

Nagranie z kamery samochodowej zawiera datę i godzinę zdarzenia.

Kamera samochodowa powinna rejestrować prawidłową datę i godzinę zdarzenia w sposób automatyczny, najlepiej w samym pliku nagrania. Dzięki temu można udowodnić, że dotyczy ono sytuacji, która miała miejsce danego dnia o konkretnej porze.

We wszystkich modelach kamer samochodowych ORLLO znajdziemy ponadto G-SENSOR - swego rodzaju czarną skrzynkę, która zapisuje kierunek jazdy, prędkość, a nawet wstrząsy, co jednoznacznie pozwala zidentyfikować czas wypadku.

G-SENSOR spełnia dodatkowe, istotne z punktu bezpieczeństwa funkcje. Automatycznie uruchamia nagrywanie w momencie przeciążania,  zapisuje pliki w oddzielnym miejscu i zabezpiecza je przed skasowaniem. Nie nadpisze na nich kolejnych nagrań, nawet przy ustawionej funkcji nagrywania w pętli. Mogą one być usunięte tylko ręcznie lub poprzez formatowanie karty.

Czujnik G-SENSOR ma także ważne zastosowanie w "funkcji parkingowej" w kamerze samochodowej. Podczas uderzenia w samochód na parkingu również nastąpi automatyczne uruchomienie nagrywania.

W obu przypadkach, zabezpieczone nagranie zdarzenia może stać się istotnym dowodem w spornych wydarzeniach na drodze lub aktach wandalizmu na parkingu.

Jest to niezwykle istotne teraz, gdyż od 1 stycznia 2022 roku drastycznie wzrosły kary dla kierowców. Maksymalna wysokość mandatu została podniesiona 10-krotnie z 500 do 5000 zł, a grzywny nakładanej przez sąd z 5000 do 30 000 zł. Z kolei od września, maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie urośnie z 10 do 15. ***

anuluj-mandat-kamery-samochodowe-orlloanuluj-mandat-kamery-samochodowe-orllo

Kamery Samochodowe z Czujnikiem G-SENSOR

6. Nagranie nocne z kamery samochodowej  jest na tyle wyraźne i czytelne, aby pozwalało na identyfikację osób i pojazdów.

Na początku artykułu prezentowaliśmy nagrania dzień/noc z kamery samochodowej ORLLO RX-700 DUAL. Warto jeszcze obejrzeć nocne nagrania z kamery samochodowej ORLLO LX-60 DUAL.

Nocne Nagrania z Kamery Samochodowej w Lusterku ORLLO LX-60 DUAL:

Jak się przygotować do postępowania sądowego?

Konieczne jest skierowanie formalnego wniosku o dołączenie nagrania z kamery samochodowej do materiału dowodowego.
Oprócz przebiegu zdarzenia zapisanego na filmie, należy do wniosku sądowego dołączyć dokładny opis wypadku. Wystarczy zaistniałą sytuację przedstawić własnymi słowami. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Trzeba też pamiętać, by zrobić kopie nagrania dla stron postępowania – CD, DVD, Pendrive.

Kamery samochodowe. Co jest dozwolone?

W Polsce można korzystać z kamer samochodowych i archiwizować pochodzące z nich nagrania. Warunek? Wideo wykorzystujemy na użytek własny. Wtedy nagrania nie muszą być w żaden sposób cenzurowane.
Można nagrywać innych użytkowników drogi i przesyłać wideo na policyjną skrzynkę. Policja potraktuje nagranie jako dowód złamania przepisów i ukarze kierowcę mandatem. Przypominamy, że nie uprawnia to do łamania przepisów przez nagrywającego.

 PODSUMOWANIE:
Nagranie z kamerki samochodowej może być dowodem naszej niewinności, jeśli będziemy uczestnikami zdarzenia. Dozwolone jest wykorzystywanie nagrań na swoją obronę.


Masz dodatkowe pytania?
Rozpocznij rozmowę  - kliknij w czerwone okienko czatu w prawym dolnym rogu (konsultant online pon.-piąt. 8:00-18:00)
Zadzwoń: ☎ 22 243 17 17
Napisz: orllo@orllo.pl

 

Źródła:
* https://www.rp.pl/prawo-drogowe/art8579381-film-z-samochodowej-kamerki-jako-dowod-w-sprawie-o-ukaranie-kierowcy
** https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27980927,zeby-uniknac-mandatu-zamontujesz-kamerke-przypomnij-sobie-te.html
*** https://www.prawo.pl/samorzad/nowy-taryfikator-mandatow-i-punktow-karnych,44959.html

Poprzedni:
Następny:
orllo.pl Reviews with ekomi-pl.com
Copyright © by ORLLO. Wszelkie prawa zastrzeżone.