Kamery do monitoringu są coraz popularniejsze. Czy można je montować wszędzie? Na częściach wspólnych osiedla i klatki schodowej? Odpowiadamy!
Każdy chce czuć się bezpiecznie, spokojnie, komfortowo. Szuka sposobu, by podnieść poziom bezpieczeństwa w swoim otoczeniu, kierując się maksymą "Mój dom moją twierdzą".
Polecane kamery WiFi IP
Kamery do monitoringu ORLLO to już powszechne rozwiązanie, z którego korzysta tysiące Polaków. Zainteresowanie nim wciąż rośnie i pojawiają się niekiedy pytania o aspekty prawne monitoringu wizyjnego w miejscach, z których korzystają także inni ludzie.
Rozwiewamy wątpliwości. Polskie prawo dość szczegółowo reguluje tę kwestię.
Zacznijmy od Konstytucji art. 47 K. gdzie poruszana jest kwestia ochrony prywatności: „Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.'' Przepis ten określa, że każdy ma prawo do ochrony mienia, prywatności, miru domowego.
Niemniej inne przepisy wskazują, że wszelkie działania należy podejmować w stopniu niezakłócającym egzystencję życia sąsiedzkiego.
Monitoring Posesji a Prawo
Posiłkować można się także wskazaniami z art. 144 kodeksu cywilnego: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
W myśl art. 24 kodeksu cywilnego - ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków.
Sąsiad ma prawo zatem oczekiwać, by jego prywatna posesja była wolna od pola widzenia naszego monitoringu.
RODO a Monitoring
Dopóki monitorujemy własny teren prywatny w trakcie czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze nie podlegamy przepisom wynikającym z RODO zgodnie z art. 2 ust. 2 lit. 3 przedmiotowego rozporządzenia.
Jednak postawić trzeba pytanie, co, jeśli monitoring założony na naszym domu sięga przestrzeni publicznej?
W tej kwestii pomocny może okazać się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o sygnaturze C- 212/13, zgodnie z którego sentencją: [...]wykorzystywanie systemu kamer przechowującego zapis obrazu osób na sprzęcie nagrywającym w sposób ciągły, takim jak dysk twardy, zainstalowanego przez osobę fizyczną na jej domu rodzinnym w celu ochrony własności, zdrowia i życia właścicieli domu, który to system monitoruje również przestrzeń publiczną, nie stanowi przetwarzania danych w trakcie czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze.
A jak to wygląda na częściach wspólnych we wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej?
Monitoring na Klatce Schodowej Zgodny z Prawem
Przyjrzyjmy się bliżej wyrokowi Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 11 marca 2019 r. ACa 939/18, który obrazuje konkretny przypadek. Powódka zamontowała kamerę WiFi IP na klatce schodowej przed wejściem do mieszkania za zgodą administratora budynku. Nie spodobało się to sąsiadce, która wytoczyła jej proces z żądaniem usunięcia kamery. Sąd zbadał czy zgodnie z art. 23 k.c., zaistniała sytuacja nie naruszała dóbr osobistych w postaci zakłócenia miru domowego oraz prywatności poprzez montaż kamery do monitoringu, która swoim zasięgiem obejmowała również obszar mieszkania sąsiedniego.
W myśl art 24 k.c. analizą Sądu była również objęta zasadność naruszenia prawa materialnego, poprzez nieuwzględnienie żądania powódki do zdemontowania kamery do monitoringu. Sąd wskazał, iż swoim zasięgiem kamera domowa może obejmować tylko wejście do lokalu mieszkalnego pozwanej. Pojęcie "wejście do lokalu „nie jest tożsame z pojęciem "drzwi wejściowe do lokalu", a tym samym zasięg kamery nie musiał się ograniczać jedynie do rejestrowania obrazu drzwi wejściowych do lokalu pozwanej. Jak wskazano, obraz rejestrowany przez kamerę WiFi IP nie obejmował drzwi powódki, lecz elementy obiektów oddalonych o kilkanaście centymetrów od drzwi przedmiotowego lokalu.
W ocenie Sądu sposób montażu kamery domowej nie naruszał jej postanowień. Należy zauważyć, że obszar, który rejestrowała kamera na klatce schodowej nie była w rzeczywistości obszarem prywatnym powódki, bowiem kamera obejmowała podest stanowiący część wspólną nieruchomości. Należy zaznaczyć, iż w skład nieruchomości wspólnej wchodzą: klatki schodowe, korytarze piwniczne, suszarnie, pralnie, wózkowanie i inne wspólne schowki, strych czy winda lub zsyp oraz elementy zewnętrzne budynku, takie jak elewacja, balkony czy dach. Zatem część klatki schodowej pomiędzy drzwiami do lokalu powódki i pozwanej stanowi współwłasność wszystkich członków wspólnoty. Jednocześnie należy zaznaczyć, że pozwana dokonując zamontowania kamery do monitoringu mieszkania dysponowała zgodą wspólnoty mieszkaniowej, w której została wyrażona zgoda na realizację tego przedsięwzięcia.
Jakie Kamery do Monitoringu Najlepsze?
Wybór zależy od zastosowania:
1. MONITORING DOMU, BUDYNKU, POSESJI
Kamery Zewnętrzne Bezprzewodowe - na szczególną uwagę zasługuje ORLLO Z9 PRO z Panelem Fotowoltaicznym z najnowocześniejszą specyfijacją - 10x ZOOM, 4Mpx 2.7K, Inteligentna analiza obrazu
Kamery Zewnętrzne POE - do profesjonalnego monitoringu budynków doskonale sprawdzi się ORLLO BESTCAM R2 - obrotowa 360°, z 22-krotnym zoomem optycznym, o stosunkowo niewielkich rozmiarach
Zestawy do Monitoringu - najpopularniejszym i najbardziej polecany przez naszych klientów jest zestaw Kamer Z16 , dodatkowo w zestawie znajduje się Nagrywarka NVR1, Dysk HDD 1TB, ROUTER TENDA
2. MONITORING DZIAŁKI, BUDOWY, GOSPODARSTWA
Kamery GSM na Kartę SIM - takie jak fotopułapka ORLLO HUNTERCAM 3, czy kamera solarna ORLLO TZ1 PRO. Kamery te pracują bez prądu i WiFi. Są na baterie, a łączą się za pomocą sieci komórkowej.
3. MONITORING MIESZKANIA
Kamery Domowe Wewnętrzne - a wśród nich bestsellerowa ORLLO W10 - z obrotową głowicą, szerokim kątem widzenia i jakością FullHD.
TYLKO Z KAMERAMI ORLLO otrzymujesz gratis PAKIET ORLLO:
- darmową aplikację
- darmowe aktualizacje
- wsparcie techniczne
Zalety i funkcje aplikacji do kamer WiFi IP:
- aplikacja po polsku
- podgląd na żywo
- powiadomienia alarmowe
- alarmy
- pobieranie nagrań
- zdalne sterowanie
A teraz najlepsza część artykułu, Drogi Czytelniku! RABATY! Masz dodatkowe pytania?
Rozpocznij rozmowę - kliknij w czerwone okienko czatu w prawym dolnym rogu (konsultant online pon.-piąt. 8:00-17:00)
Zadzwoń: ☎ 22 243 17 17
Napisz: orllo@orllo.pl