logo menu
8:00 - 17:00 pon - pt
Zadzwoń: 22 243 17 17
Zapytaj na czacie Napisz e-mail orllo@orllo.pl

Kamera samochodowa czy jest legalna?

 

Kamera samochodowa rejestrator samochodowy wideorejestrator samochodowy testy forum opinie.

Zastanawiając się, czy używanie rejestratora trasy jest w Polsce legalne, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii ...

Kamera samochodowa czy nagrywanie z kamery jest legalne?

Zastanawiając się, czy używanie kamery samochodowej jest w Polsce legalne, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

1. Czy nagrywanie kamerą samochodową jest zgodne z prawem?

TAK. W Polsce nie istnieją żadne regulacje prawne zakazujące instalacji kamery w samochodzie i rejestracji nią ruchu drogowego.

Polecane kamery samochodowe

2. Czy wykorzystanie nagrania z kamery samochodowej jest legalne?

NIE ZAWSZE. Tutaj rozważymy następujące przypadki:

2A. Publikacja nagrania z kamery samochodowej w Internecie

Zgodnie z obowiązującym prawem (Art. 24 par. 1 kodeksu cywilnego) rozpowszechnianie materiału wideo bez zgody osoby nagrywanej sprawia, że może się ona domagać ochrony swoich dóbr osobistych na drodze sądowej.

Jeśli opublikujemy nagranie, na którym osoba jest rozpoznawalna, ma ona prawo do ochrony swojego wizerunku. Natomiast, przepisy prawa nie precyzują jednoznacznie, czy ma takiego prawo, jeśli na nagraniu jest wyłącznie samochód tej osoby.

2B. Wykorzystanie nagrania z kamery samochodowej jako dowód w sądzie

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że posiadając nagranie z wykroczeniem czy wypadkiem z udziałem innych uczestników, mamy obowiązek przekazania tegoż materiału właściwym organom np. policji (Art. 304 par. 1 kodeksu postępowania karnego).

Jeśli chcemy wykorzystać film z wideorejestratora we własnej sprawie, dopuszczenie go jako dowód zależy od indywidualnej sprawy, a także decyzji sądu.

Coraz częściej słyszy się o anulowanych mandatach czy oskarżeniach, po zapoznaniu się sądu z nagraniem z kamery samochodowej, niezależnie czy ta posiadała homologację, czy też nie.

2C. Publikacja nagrania z widocznymi tablicami rejestracyjnymi

Widoczne na nagraniach tablice rejestracyjne co do zasady nie podlegają prawu o ochronie danych osobowych. Tablice rejestracyjne nie są bowiem danymi, po których można od razu rozpoznać właściciela pojazdu. Ustalenie tożsamości właściciela wymaga dokonania określonych czynności, jak choćby dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Dostęp ten jest jednak powszechny, dlatego w przypadku publikacji tablic rejestracyjnych należy zachować ostrożność, by nie naruszać z premedytacją prawa o ochronie danych osobowych.

3. Czy kamery samochodowe w taksówkach są legalne?

Taksówka, jako środek transportu publicznego może być monitorowana. Taksówkarze mogą więc montować kamery samochodowe, niemniej powinni o tym fakcie informować pasażerów - słownie lub za pomocą specjalnego oznakowania. Pasażerowie muszą mieć świadomość o rejestracji obrazu, a także dźwięku!

Zabronione jest jednak rozpowszechnianie nagrań wideo -dźwiękowych z taksówki pod groźbą odpowiedzialności z tytułu naruszenia Art. 24 kodeksu cywilnego.

Pamiętajmy, że rozpatrzone przez nas przypadki dotyczą Polski. Wybierając się poza jej granice, należy zapoznać się z przepisami innych krajów. W Niemczech i Szwajcarii używanie kamer samochodowych jest przykładowo całkiem zabronione.

Życzymy szerokiej, bezpiecznej drogi!

Dział Prawny Orllo

ZOBACZ WIDEO TESTY! SPRAWDŹ! KLIKNIJ ->

ODWIEDŹ NASZ SKLEP! KLIKNIJ ->

ZOBACZ RANKING KAMER SAMOCHODOWYCH 2017! KLIKNIJ ->

Skontaktuj się z nami ☎ 22/ 243-17-17
Podpowiemy Ci jaką kamerę samochodową wybrać.

Kamera samochodowa najlepsze wideorejestratory testy 2017

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ ARTYKUŁ W PCWorld ->

Dostawa wideorejstratory24 h.Dlaczego warto kupować w sklepie orllo.pl

Dodaj komentarz
Witryna Orllo.pl używa plików cookies (ciasteczek). Możesz wyłączyć zapisywanie ciasteczek w ustawieniach swojej przeglądarki, jednak wtedy niektóre funkcje witryny mogą nie działać prawidłowo. Więcej >>